Pujduť a podívám se, co pak ten svět jest, na nějž pani  Marnost chce, aby se hledělo, avšak vlastníma očima aby se nehledělo.

 

Ohlédnutí za Výzvou 50, kterou jsme obchodovali ve dnech 23.11. – 22.12. 2015, není zrovna dvakrát radostné. Že obchodování nebude snadné, jsme věděli hned od počátku. Přísné podmínky Výzvy 50 jsme tentokráte  nezvládli a k vrcholu kopce jsme se ani nepřiblížili. A to nás mrzí, protože snaha byla veliká, možná až převeliká. Nutno dodat, že nad hranici účtu jsme se několikrát dostali, maximálně však do plus asi 900,- Kč. Pak se vždy jelo dolů. Většina obchodů výsledkově oscilovala okolo základního limitu 50.000,- Kč. Nahoru, dolů, jako když děláte kliky. Potřebný zisk 10% účtu tak byl na hony vzdálen.

 

 

 

Některé zkušenosti se nebojíme zveřejnit, někdy šlo o klasické chyby začátečníka, jinde zase o daň z nezkušenosti:

 

1) Jeden má pocit, že doba pro splnění podmínek není zase až tak dlouhá (cca 20 obchodních dnů) a podvědomě se tlačí do co nejvíce obchodů, aby zadání splnil co nejdříve. Zbytečně jsme otvírali převeliké množství obchodů. Jak jinak než na úkor potřebného signálu pro vstup, tedy v rozporu s obchodní strategii.

 

2) Na psychice nám nepřidá ani tlak, který nutí splnit limit 50 procent plusových dnů, ač se s touto podmínkou dá docela dobře pracovat, protože zadání nehovoří o tom, jak velký má plusový den z hlediska zisku být.

 

3) Docela ostrá je podmínka splnění průměrného zisku vůči průměrné ztrátě. Pozor si člověk musí dát na výši ztrátových pozic, aby 2 takové obchody nepokořily třeba 15 plusových obchodů (např. 15 x 500 „ideálně“ korunových obchodů kontra pouze 2 ztrátové v průměru 800). Máte sice splněný limit 10% zisku, ale nesplnili jste kritérium. Ale také s tímto momentem se dá pracovat

.

4) Nejhůř se nám však pracovalo s risk managementem. V pojetí maximální denní ztráty 1.500,- Kč (tedy 3%) jde o malý zabiják. Zde pro nás nastal kámen úrazu. Jak velký obchod otevřít při takovémto šibeničním limitu?  Jinde  často obchodujeme 3 % účtu několikrát po sobě,  když máme první obchody ztrátové. Co s tím? Podotýkáme, že spready na některých instrumentech nepodrží, protože na bossácké platformě jsou běžně někde mezi 3-8 pips. Po otevření obchodu na 1 minutě jste ve většině případů ihned ve ztrátě  200 až 300,- Kč a než stačíte zadat potřebný stoploss, může být po obchodu. Podotýkám, že jde o trendové obchody.

 

Přestože jsme na cílovaný vrchol našeho putování s V50 nedospěli, ničeho nelitujeme. Důležitý poznatek z tradingu pro nás je, že jsme se docela dost poučili a víme, jak na to. Ve vhodné chvíli pozvedneme hozenou rukavici znovu, protože se jen tak nevdáváme. A nebudeme se vůbec bránit V 200, ikdyž opětovné putování s V50 pro nás znamená výzvu větší.

 

Níže předkládáme stručné zhodnocení od vyzývatele.

 

V50 hod blog

 

Napsal Tiro