Obchodování z grafu je naší prioritou. Když jsem pobíral rozum a vstřebával první vědomosti, zaměřil jsem se na několik hráčů, kteří Price Action dokonale ovládají. A od těchto obchodníků jsem se začal postupně učit. Nutno podotknout, že studia není nikdy dost a jde to bohužel pomalu. Ba dokonce hodně pomalu..

 

Mezi tradery, kteří upoutali moji pozornost patří  Ludvík Turek, Jakub Bezděkovský, David Bielčík, Peter Murín a skvělý praktik Tomáš Vobořil. Svou chabou angličtinu se pak snažím procvičovat na stránkách Niala Fullera. Všechny mé učitele (neví o tom) lze sledovat na facebooku či na obchodních portálech, resp. příslušných webových stránkách. Jen Tomáš Vobořil, dříve hráč na Colosseu, se někam vytratil jako pára nad hrncem a není ho nikde vidět ani slyšet. Ke škodě (nás) začátečníků, kteří ho na jeho live trading webinářích rádi sledovali, poslouchali a jeho přístup k tradingu obdivovali a měli rádi. Ztratili se někam i se svým kolegou Pavlem Bílíkem, zvaným mistr Engulfing. Jejich mini projekt 0% teorie, 100% praxe byl jednoduše geniální. Čest jeho památce.

 

Abych řekl pravdu, nejvíce mě oslovil Jakub Bezděkovský. Přiznávám, že část jeho přípravy na obchodování jsem okopčil, malounko upravil podle sebe, ale tak to má asi být, když jde se svým know how veřejně na trh. Cenové paterny a svíčkové formace používám svoje, ale ty jsou běžně k mání a záleží na každém, jaký z nich ve své strategii použije. Oblíbil jsem si dvojitý vrchol, dvojité dno, formaci 1,2,3 a 1,2,3 gap a ze svíčkových pak Engulfing a Morning a Evening Star. Jako trendový patern také Role Reversal, který je sice četný, ale musí se hodně filtrovat. Jak říkají mistři – vydělává každý patern, jen se to musí umět. Jak prozaické.

 

Začínám tím, že si upravím v MT4 šablonu a nastavím MA 100. Myslím, že se tím proti PA neprohřešuji. Z berliček je to všechno. Rychleji se tak orientuji v trendu. Přepínám na D1 a červenou horizontálou označuji high a low horního a spodního swingu. Pak na H4 zelenou horizontálou označím otevírací svíčku a červenou přerušovanou vertikálou označím den. Zpravidla tak nechám označené poslední 3 dny, abych se lépe orientoval ve vývoji trhu. Na tomto TF další horizontálou, např. oranžovou,  označím důležité vršky a spodky swingů a vymezím potenciální nákupní či prodejní zóny. Současně tím specifikuji důležité supporty a rezistence. Pro někoho se to může zdát hodně počárané, ale já se v tom orientuji dobře. Pokud zaregistruji 1,2,3 gapy, označím je barevným obdélníkem. Nákupní i prodejní, každý jinou barvičkou.

 

Daily:

  

D1 EURUSD 22.02.16.12.38. ukazka price action

 

H4:

  H4 EURUSD 22.02.16.12.41. price action

 

Na H1 pak hledám vhodné vstupy, které obchoduji většinou na M5, při obchodování s mini a mikroloty pak na M1.

 

H1:  (svíčka zavřela v gapu)

 

H1 EURUSD 22.02.16.12.41. price action

 

 

Od Petera Murína jsem převzal myšlenku radikální ochrany obchodního účtu tím, že se snažím posunout stop loss co nejdříve na Break Even a to zpravidla po pohybu trhu okolo 16 pipů. Má to své výhody i nevýhody. Nutno přiznat, že v praxi neustále bojuji s realitou uvěření v obrácení trendu a tendencí posunout z BE zpět někam na pulback. Skutečnost však bývá trochu jiná, trh si udělá, co chce a já bohužel ke své škodě, přicházím o peníze na účtu.

 

M5: (SL posunut na BE)

 

M5 EURUSD 22.02.16.13.02. price action

 

Je spousta cest jak dospět ke konzistentnímu vydělávání peněz. My na tomto blogu preferujeme právě Price Action. Kolegové např. ještě v kombinaci s Market Profilem či jinými instrumenty a pomocníky. Je třeba také rozlišit swingové a intradenní  obchodování. Já osobně obchoduji na reálném účtu intradenně s mini a mikroloty. Na dlouhodobý trading, jak kdesi kdysi trefně poznamenal Ludvík Turek, nemám koule.

 

Zatím ještě neobchoduji pro výdělek, ale pro radost a pro "zlost." Každý začátečník si asi vybere  tu správnou variantu. Se mnou v poslední době kamarádí jaksi ta verze druhá. Ale neosypal (nerozsypal) jsem se z toho. Život je krásný.

Napsal Tiro