Dnešní článek bude jistě „roztěkaný“, nesouvislý, ale ať si. Mám potřebu se vyjádřit, už jenom sám pro sebe. Trochu mi to připomíná Chrise, když říká Leeovi v Sedmi statečných před posledním bojem: „Jeď Lee, nejsi nikomu nic dlužen“. On odpovídá: „Except myself “. A zůstává …
Inspirace pro dnešní zamyšlení je jasná – vítězství Donalda Trumpa! Bude to souviset s trhy? Ano i ne. Ano – pokud se podíváte na včerejší intradenní průběh prakticky čehokoli. (viz. Např. včerejší Dow Jones)
Noční „panika“ cca 1000 pts down … řekli bychom „ Hmmmm, Sk Chvojkovice Brod, zřejmě slušnej oddíl“
Ne (opět kapánek kacířsky) – pokud se podíváme na trh z hlediska daily. (opět Dow Jones)
Rozdíl mezi Open a Close je 228 pts. Tak ano, je to dost i na klasické průměrně rozpětí „normálního“ dne z poslední doby, ale zase tak moc se ve výsledku neudálo. Trh v podstatě (z daily) pokračuje ve svém růstu posledních tří dnů.
Ale to je dnes jen tak naokraj. Chtěl bych se teď zamyslet nad tvrzením pana Žantovského, bývalého velvyslance ve Velké Británii a Severním Irsku a nyní ředitele Knihovny Václava Havla, že „Svět jak ho známe, skončil.“ Titulek lze najít snad na všech dostupných českých portálech. Stačí zaguglit.
Pokud máte velkou fantazii, tak z této věty můžete vyčíst, že vítězstvím Donalda dojde snad k zániku světa, či co. Nemyslím si to. Chápu pouze to, že pro lidi tzv. mainstreamu (všechny ty „ouřady“ z EU, členy vlád „politicky korektních“, a další a další) je zcela nepochopitelné to, co se poslední dobou děje. (Btw. Pěkně o tom včera psal Miroslav Macek na svém blogu www.macekvbotach.cz).
Co se tedy vlastně poslední dobou děje? Děje se to, že tzv. mainstream, čili „hlavní“ proud (který k nám, normálně myslícím bytostem, neustále promlouvá a „vtlouká“ do hlavy, co si máme myslet, jak máme jednat, volit atd., DOSTÁVÁ NA FRAK!
Zkusím projít „pár“ nejčerstvějších příběhů.
Příběh č.1 – Duben 2016, Rakouské volby
První příběh, kde jsem zaregistroval „trhliny ve scénáři“. Připomenu fakta – viz. Wikipedia.
Vítězem prvního kola volby se stal kandidát národně konzervativní Svobodné strany Rakouska (Freiheitliche Partei Österreichs, FPÖ) Norbert Hofer se ziskem 35,1 % hlasů, do druhého kola s ním postoupil nezávislý kandidát Alexander Van der Bellen, člen strany Zelení – Zelená alternativa (Die Grünen – Die grüne Alternative), se ziskem 21,3 % hlasů. V prvním kole volby zaznamenali výrazný neúspěch kandidáti stran vládní koalice – Rudolf Hundstorfer za Sociálně demokratickou stranu Rakouska (Sozialdemokratische Partei Österreichs, SPÖ) a Andreas Khol za Rakouskou lidovou stranu (Österreichische Volkspartei, ÖVP), kteří dostali každý jen něco málo přes 11 % hlasů.
Okamžitě po prvním kole nastalo „zděšení“. Jak je možné, že TEN POPULISTA (hned věděli kdo je kdo) prošel? A začala masáž. Průzkumy, předpovědi, „rady“ různých EU chytráků, co mají (či by měli (rakouští voliči dělat atd. Vítěz měl být zřejmý, ale …jaksi nebyl. Opět wikipedia.
Ve druhém kole volby zvítězil velmi těsným výsledkem o pouhých 31 tisíc hlasů a poměrem 50,3 ku 49,7 % hlasů Alexander Van der Bellen, čímž se stal zvoleným prezidentem Rakouska pro volební období 2016–2022.[1] Zprvu byly hlasy voličů, kteří hlasovali osobně ve volebních místnostech, sečteny v neděli večer. Podle webu ministerstva vnitra v tu dobu vedl Norbert Hofer nad Alexanderem Van der Bellenem v poměru 51,9% ku 48,1%. S předběžnými výsledky však výrazně zamíchaly korespondenční hlasovací lístky, kterých bylo vydáno takřka 900 000, což byl rekordní počet.[2] Platných korespondenčních hlasů bylo podle pondělního sčítání odevzdáno přes 740 000, zde však v poměru 61,8 % ku 38,2 % zvítězil Van der Bellen, což zvrátilo celkový výsledek volby na jeho stranu.[3]
List Kronen Zeitung 24. května přinesl podezření o falešných volebních údajích, jako například 146,9% volební účast ve Waidhofen an der Ybbs a další nemožný výsledek v Linci. Podle vedoucího oddělení voleb na ministerstvu vnitra Roberta Steina šlo pouze o chyby při hlášení a oficiální výsledky budou opraveny.
Takže průběh – nejdříve prognózy, zpočátku to tak vypadá … najednou se výsledek ke hrůze „korektní Evropy“ začíná otáčet … zděšené komentáře … Zde se ještě „korektní Evropané“ pokusili o zvrat podvodem, což jaksi nevyšlo. U mě toto posiluje důvěru ve slovo DEMOKRACIE a jistou naději do budoucna, že není „všem dnům konec“.
P.S. – Teď už „Rakousy“ nesleduju, ale nějak se jim nechce do další volby. Proč asi?
Příběh č.2 – červen 2016, Brexit
Příběh s podobnými rysy. Vyjma podvodu a manipulace s výsledky. Před hlasováním „masáže“ ze Všech médií, jak JE DULEŽITÉ zůstat v EU a co VŠECHNO nás čeká, když to nedopadne. Nemusím jistě zdůrazňovat, že „zůstat“ bylo lakováno růžové a „opustit“ černě.
Vývoj? Navlas stejný jakou v „Rakousích“. Průzkumy dávaly více šancí růžové. Zpočátku to tak i vypadalo, britská libra se před půlnocí SEČ „šplhala“ vzhůru k radosti „korektních“. Po půlnoci však … co to? Karta se obrací! Kupodivu Ti „obyčejní, nekorektní, vlastní hlavou (považte) myslící lidé“ otáčejí kormidlo a chtějí KUPODIVU VEN !!!
Pozn.Nejsem doma u pc, takže intradenní graf tu nemám, tam by bylo počáteční „korektní“ nadšení vidět. Ale myslím, že na daily grafu jasně poznáte svíčku z Brexitu …
V první hodině udělal British pound pěkný pohyb nahoru (cca 200 pips, což je jindy denní rozpětí volatilnějšího dne). No a následně? Skoro 1800 pips down. BIG SHORT.
Celá EU byla zděšena! Z čeho? Že se voliči vyjádřili? Vždyť v demokracii by to takto mělo být! Představuji si normální reakci politiků (kteří by snad měli zastupovat voliče, nebo se pletu?) asi takto: „OK, je to nečekaná komplikace, nepočítali jsme s tím, ale v demokratickém hlasování se voliči rozhodli pro vystoupení z EU, takže dámy a pánové, pojďme si vyhrnout rukávy a přemýšlet, jak nejlépe a nejdůstojněji opustit EU“. Přemýšlení jak dále co nejlépe spolupracovat s Evropou, atd., atd.
Dočkali jsme se čeho? Všemožní análytikové nám začali „malovat“ různé katastrofické scénáře atd.
Za mě opět posílení důvěry v slovo DEMOKRACIE.
Příběh č.3 - US volby
Asi se budu opakovat, ale průběh je skoro na „CTRL + C“, i když v hrubých rysech.
Když Donald Trump oznámil svoji kandidaturu na prezidenta, dav se smál, až se za břicho popadal (Přiznám bez mučení, že i já si nedovedl představit, že by se dokázal „prokousat“ přes všechny „mainstreamové“ síly až na prezidentský stolec). Na rozdíl od chechtajícího se davu (který je prakticky vždy „vedle“) si ale dovedu představit, že bojovníci ražení Donalda dokážou divy, když opravdu chtějí a jdou do toho naplno. Takže jsem byl velmi zvědavý a začal tušit, zvláště když (jaký to div) zvítězil v primárkách a získal nominaci na prezidenta.
Dav (v tomto případě myslím všechny protivníky) se už možná pouze sem tam uchechtl.
No a dál už to znáte. Všemožné i nemožné průzkumy, že jasně vede Hillary a že TEN hulvát je bez šance atd. Televizní debaty zcela jasně pro Hillary (teď už nevím, kde (snad cnn) nenápadně upozornila, že zjistili výsledky naprosto vyrovnané, dokonce o „fous“ lepší pro Trumpa. Samozřejmě máme demokracii, takže sem tam vykoukly i průzkumy říkající, že to je trochu jinak. Ty však byly hned na druhý den „opraveny“ jinými, jasně preferujícími Hillary Clintonovou. Of course, nesmím zapomenout na všudypřítomné strašení, že po Trumpovi přijde přinejmenším konec světa. Nepřijde.
No a průběh samotných voleb. Opět hned zkraje jakože OK, „demokratické síly“ vedou. Pak šok … jak pro koho. (tento graf už zde byl).
První půlhodina na YM – 150 pts UP, což je jindy takový slušně volatilní den. A pak? BIG SHORT !!! Těch zmíněných cca 1 000 pts dolů. Přímo fyzicky si před očima vybavuji tlemícího se Gordona Gekka (a řadu dalších, ovšem POZOR! Z davu NIKDO, dav je momentálně „per plex“), jak sedí, popíjí kávičku či něco ostřejšího a nakupuje a nakupuje až má „tašky“ narvané k prasknutí. A poté, co se šokovaný dav probudí, Gordon má prodáno a tlemí se jak utrženej chleba. Zpět.
Podceňovaný protivník se zvedá z prachu a hle!, on dokonce zvyšuje náskok a blíží se mílovými kroky k vítězství. Co se to jen ksakru stalo? To nic, říkám si, to jen, dámy a pánové, se probudila demokracie a voliči se prostě rozhodli pro změnu (jak jsem se právě před chvíli doslechl z kavárenského řvoucího rádia nade mnou).
Velká odbočka. Sedím si tu sám a u čaje si v klidu píšu, není mi však jasné, jak se lidi mohou v tomto „kraválu“ vůbec bavit mezi sebou. Ale jak tak koukám, možná to má lidi sblížit. Vidím cca tři samostatné „jednotky“ s notebookem (možná píšou cosi podobného ) a pak tři dvojice. Ti spolu mluví, ale aby se vůbec slyšeli, musí se skoro dotýkat. Zase zpět, já to snad sakra nedopíšu.
A hele, nějaká slečna v rádiu právě hlásí, že americké akcie stále stoupají vzhůru??? Jak to, kurwa, vždyť análytici tvrdili, že po vítězství Donalda TO půjde do kopru).
Takže fakt zpět. Donald vyhrál. Jeho první projev měl daleko do hulvátství (Netvrdím, že nemůže být). Hillary mu zavolala, pogratulovala a uznala vítězství. Ve svém projevu prohlásila, že je zklamaná (byl bych taky, a to asi každý), ale řekla, že je třeba dát Donaldovi šanci. Palec nahoru pro Hillary! (Teď se jistě pár štouralů může škodolibě zeptat, jak by se zachoval samotný Trump po prohře?) Upřímně, nevím. Možná také tak, možná ne. Každopádně americká demokracie vše ustála s noblesou. Ne tak někteří voliči. Že chtějí vyjádřit svoji frustraci, prosím, ale proč u toho třeba zapalují auta, mi není jasné … Ale to je zase jiná kapitola
.
Závěr příběhu: Opět slovo DEMOKRACIE víc váží. Aspoň pro mne osobně.
Měl bych asi skončit. Musím říci, že tak spontánní a tak dlouhý článek jsem snad v životě nenapsal (vyjma diplomky, ale ta nebyla psána spontánně). ANO, z článku jistě budete cítit frustraci, také však i naději. Naprosto netvrdím, že vše popsané (rakouské volby, Brexit, US volby) dopadly SPRÁVNĚ … Co je dnes správně? JÁ TO NEVÍM!!! A neví to NIKDO!!! Budoucnost ukáže.
Já si z toho všeho (i do tradingu) beru následující. Lidé nejsou pitomci. Britové, Amíci, i Rakušáci (naštěstí i zde demokracie nakonec zvítězila, zatím) rozhodli v demokratických volbách, je třeba to respektovat, ať se to někomu líbí nebo ne. Je třeba věřit sám sobě a svým schopnostem a nikoli „davu“ (ať už se za ním skrývá kdokoliv).
A úplně nakonec citát (jen už nevím koho): „Nesouhlasím s tím, co říkáte, ale budu do smrti bránit vaše právo to říkat“.
Citát je pro to, abych řekl taky něco chytrýho a co beze zbytku platí a pak pro Ty, co mi eventuálně budou nadávat do … třeba hovad či tak nějak.
Howgh, domluvil jsem …
Mějte se fajn
s úctou Milan